Navigering Sidans innehåll

Share/Bookmark Skriv ut

2010-03-09

Studenter ska bli bättre talare

Att tala inför folk är något de flesta tycker är jobbigt. Men vanan går att bryta! Det menar Dan Fogby, studievägledare som anordnar kursen Våga tala för studenter vid Linnéuniversitetet.

Två studenter lyssnar på en tredje student

Blir du nervös när du ska prata inför folk? Och känner du att ju mer nervös du blir, desto sämre går det? Det finns hjälp att få! I alla fall för studenterna på Linnéuniversitetet. Linnéuniversitetet anordnar nu kursen Våga tala för alla studenter som tycker det är jobbigt att tala offentligt.

Dan Fogby– Det går att vänja sig av med att bli nervös av att prata inför folk, säger Dan Fogby, studievägledare och den som anordnar kursen. Många studenter har med hjälp av denna kurs gjort det.

Kursen som ges i Kalmar innehåller fem tillfällen och har både praktiska och teoretiska delar. Studenterna får kunskap om och träning i de vanligaste grundelementen vid en presentation. De får också öva i grupp på att bli en mer säker talare. Hur man bearbetar sin rampfeber, kroppsspråk, planering av ett föredrag, att göra bort sig och komma rätt, är också delar som studenterna får lära sig mer om.

- Kursen är en blandning av allvar och skratt, berättar Dan Fogby. Vi har kört den tidigare och den har varit mycket uppskattad av studenterna.

Första kurstillfället är den 14 april och anmälan görs snarast via e-post till dan.fogby_AT_lnu.se. Antalet platser är begränsat till 20, så "först till kvarn" gäller. Kursansvarig är Anders Hedén på Institutionen för pedagogik, psykologi och idrottsvetenskap.