2010-06-21 | Pressmeddelande
Linnéuniversitetet utbildar militärpoliser
Polisutbildningen vid Linnéuniversitetet i Växjö kommer under höstterminen att stödja Försvarsmakten med en anpassad polisutbildning för militärpoliser.
Behovet av en polisutbildning för blivande militärpoliser, som är anpassad efter den civila polisens arbetsmetoder, kommer att öka i samband med att värnplikten läggs vilande i fredstid samt att kraven på personalen i militärpolistjänst förändrats.
Den nya utbildningen för blivande militärpoliser kommer att innehålla moment från den civila polisutbildningen inom juridik, poliskunskap, förhörslära, kriminalteknik och trafikkunskap. Linnéuniversitetet och Försvarsmakten tänker fördjupa samarbetet över tiden i syfte att utveckla polisutbildningen för militärpolisen. Militärpoliser utbildas på Livgardet i Stockholm.
Betty Rohdin, prefekt vid Polisutbildningen vid Linnéuniversitet:
– Det är oerhört glädjande att Polisutbildningen vid Linnéuniversitetet har fått detta uppdrag av Försvarsmakten. Det innebär att vi har fler uppdragsgivare än Rikspolisstyrelsen och blir inte lika känsliga för ökningar och neddragningar av polisutbildningen.
För vidare upplysningar
Kommissarie Joakim Johansson, 0706-18 72 75, projektledare vid Polisutbildningen på Linnéuniversitetet
Kapten Gustav Carlsson, 0703-51 40 90, projektledare vid Militärpolisenheten, Livgardet

