Navigering Sidans innehåll

Share/Bookmark Skriv ut

2010-07-05

Lnu:s första seminarium under Almedalsveckan drog fullt hus

Idag, på morgonen, höll Linnéuniversitetet sitt första seminarium i Almedalen. Under titeln ”Du vet väl hur invandrare är!” – Diskriminerande attityder i Europa, Sverige och Landskrona talade professor Dan-Olof Rooth och fil. dr Anne Harju för en fullsatt sal.

Dan-Olof presenterade, efter en kort bakgrundsbeskrivning, resultat från hans fältexperiment om etnisk diskriminering på svensk arbetsmarknad. Forskarna har skickat ut fejkade ansökningar till över 1500 jobb. Två likvärdiga ansökningar har sänts, en från en sökande med svenskt namn och en med ett ”arabiskt” klingande namn.

- Ja, etnisk diskriminering på arbetsmarknaden förekommer, sa Dan-Olof Rooth. Det är 50 procents högre sannolikhet att kallas till jobbintervju om den sökande har ett svenskklingande namn.

Efter en diskussion om orsaker tog Anne Harju vid och presenterade den diskrimineringsforskning som hon gjort i Landskrona. Hon återknöt till titeln och talade om diskriminerande attityder. Bland annat talade hon om bibehållande av berättelse, om hur man upprätthåller och reproducerar berättelsen om att ”invandrare” är orsak till problem.

Som avslutning uppmanade de båda forskarna samhället att attackera diskrimineringen på bred front, och de riktade också en uppmaning till företag att ha tydligare rekryteringsprocesser där man fokuserar på relevanta kvalifikationer.

Seminariet inleddes av rektor Stephen Hwang med en presentation av forskarna, ämnet och en kort beskrivning av Linnéuniversitetet.