Navigering Sidans innehåll

Share/Bookmark Skriv ut

2011-11-22 | Pressmeddelande

Lars Olsson får 2.7 miljoner kronor av Sida

Lars Olsson, professor i historia vid Linnéuniversitetet, har beviljats 2.7 miljoner kronor från Sidas Program för utvecklingsforskning. Pengarna är avsedda för projektet "Grapes of Wrath. The Dop system and structures of paternalism affecting children and women in commercial wine-farming in Western Cape 1950-2010".

- Det är ovanligt och väldigt roligt att en historiker får pengar från Sida, säger Lars Olsson, som tidigare forskat om de svenska lantarbetarnas historia. Projektet är originellt och ska undersöka varför och hur den långa sydafrikanska traditionen att ge arbetarna lön i natura, det vill säga vin, fortlevt. Trots att det förbjöds redan under apartheid-systemet.

Huvudfrågan gäller dock hur systemet och alkoholmissbruket bland färgade män i Sydafrika påverkat kvinnor och barn i lantarbetarfamiljerna. Projektet utgår från begreppen klass, genus, etnicitet/ras och generation, och det kommer att genomföras i Västra Kap. Lars Olsson kommer att samarbeta med Stellenbosch University, som är en av Linnéuniversitetets internationella samarbetspartners.

- Projektet blir ett bra tillskott till den ämnesöverskridande grupp för Afrikaforskning, som just nu byggs upp på Institutionen för Kulturvetenskaper, avslutar Lars Olsson.

Mer information
Om Lars Olsson

För ytterligare upplysningar
Lars Olsson, professor, tel. 0470-70 8909, e-post: lars.olsson@lnu.se
Christina Dahlgren, pressansvarig, tel. 070-572 26 56