2011-11-28
Sparbanksstiftelsen Kronan prisade Linnéstudenter
I år delade Sparbanksstiftelsen Kronan ut sammanlagt 800 000 kronor i stipendier till 45 studenter och deras 24 examensarbeten. Hälften av stipendiesumman tilldelades studenter som skrivit examensarbeten vid Linnéuniversitetet.

Stipendierna fanns på två prisnivåer – 50 000 kronor och 25 000 kronor. Sammanlagt delades åtta stipendier med den högre summan och 16 med den lägre. Av dessa gick fyra stipendier på 50 000 kronor och åtta på 25 000 kronor till examensarbeten skrivna av studenter vid Linnéuniversitetet.
Den andra halvan av stipendiesumman delades ut till examensarbeten skrivna vid Högskolan i Halmstad och Blekinge Tekniska Högskola som delade lika på de resterande 400 000 kronorna.
Linnéuniversitetets stipendiater var:
50 000 kronor
- Josefin Svensson som utformat ett effektivare arbetssätt för underhållsprocessen på Oskarshamns kärnkraftverk.
- Erik Österlund har tagit fram en metod för att öka hastigheten i datorer om man vill arbeta med flera datorprogram parallellt.
- Helena Roos och Andreas Ebbelind har utvecklat inlärningsmetodiken för
matematik i allmänhet och division i synnerhet. - Helena Ladan har gjort ett arbete som har effektiviserat arbetet på monteringsavdelningen för dörrpaneler på International Automotives Components Group.
25 000 kronor
- Emma Bolander och Therese Landelius har utvecklat en modell för investeringsbedömning för företag.
- Bernhard Sandqvist formgett en aktivrullstol som samtidigt har kontorsstolens funktioner.
- Jessica Arosenius har utvecklat en sagosnurra som ska bidra till att skapa bättre stämning kring medicinering av barn mellan 0–3 år med astma.
- Viktor Gustafsson och Sara Davidsson har skapat en modell som effektiviserar den administrativa processen hos tillverkande företag.
- Frida Magnusson och Kristoffer Pettersson har undersökt svenska företags förhållande till det sociala ansvar de tar gentemot sina kinesiska leverantörer i tillverkningsindustrin och vilka problem de stöter på.
- Petter Nelson har möjliggjort mätning av den kunduppfattade relationskvalitén hos ett företag och genomförande av förbättringsprocesser av den kunduppfattade relationskvalitén.
- Joakim Schill och Andreas Fransson har byggt en testanläggning som mäter skillnader i effektivitet mellan olika fläktringar till lastbilar och som skulle kunna minska bränsleförbrukning och spara miljön.
- Jonas Andersson, Ulf Ljusberg och Christoffer Palm har undersökt betydelsen av personliga nätverk och hur detta påverkar affärsmässigheten för företag startade och drivna av invandrare. Resultatet visar att företagsfrämjande stödorganisationer kan vara utvecklande för de här företagen.

