2012-06-20
Utredning ger stöd till utvecklingsarbetet på designinstitutionen
Nu finns en utredningsrapport med förslag till åtgärder som ska stödja utvecklingen vid institutionen för design. Utredningen har genomförts mot bakgrund att den psykosociala arbetsmiljön beskrivits som dålig.
- Vi kommer att diskutera förslagen till åtgärder som lämnas i rapporten. Vi vill att medarbetare ska trivas och uppleva att de befinner sig i en arbetsgemenskap där deras kompetens tas tillvara på bästa sätt, där var och en känner att de bidrar till institutionens utveckling. Vårt övergripande mål är att forma attraktiva utbildningar med hög kvalitet där studenter kan utvecklas som individer och inom sitt ämne, säger rektor Stephen Hwang.
Den fördjupade utredningen har utgått från nyckelord som: uppgift, resultat, omvärld, mål, styrsystem, ledarskap, struktur, kultur och relationer och ger förslag till olika åtgärder inom sex olika områden.
- Vi har fått ett oberoende underlag som ger vägledning om fortsatta insatser i syfte att stödja utvecklingsarbetet inom institutionen. Bland annat kommer vi att forma ett särskilt stöd till institutionens ledning som ska leda arbetet med att utforma gemensamma mål, struktur och gemensam kultur på institutionen, säger personalchef Inger Thörnqvist.
Utredningen har genomförts under maj-juni med hjälp av intervjuer och andra kontakter med institutionens medarbetare. Institutionen har verksamhet både i Växjö och i Pukeberg utanför Nybro.
För mer information kontakta Ingrid Persson, kommunikationschef.

