Internationell politik
Arbetsgruppen vänder sig till forskare med såväl teoretisk som empirisk inriktning inom fältet internationell politik.
Syftet med arbetsgruppen är att behandla forskningsfrågor på olika analysnivåer så som det international politiska systemet som helhet, individuella internationella aktörers mål och handlande samt interaktionen mellan två eller flera aktörer.
Arbetsgruppen bjuder in studier om utrikes- och säkerhetspolitik, internationellt samarbete och samförstånd, krig och konflikt, normering och legalisering av internationella relationer m.fl.
Arbetsgruppen ser också gärna arbeten om nya och gamla säkerhetshot, hot och hotbilder, samt kris ich krishantering i internationell politik. Arbeten kan också med fördel analysera trender och tendenser inom studiet av internationell politik, så som nya aktörer, strukturer och processer och vilka förändrade förutsättningar som kan tänkas finnas för polaritet, makt, maktrelationer och säkerhet i världssamfundet.
Vidare välkomnas också studier om metodologiska problem och utmaningar inom fältet samt relationen mellan studiet av internationell politik och andra kompletterande statsvetenskapliga inriktningar.
Fredrik Bynander, Försvarshögskolan/Crismart
e-post: fredrik.bynander_AT_fhs.se
Kjell Engelbrekt, Försvarshögskolan
e-post: kjell.engelbrekt_AT_fhs.se

