Navigering Sidans innehåll

Share/Bookmark Skriv ut

Varför ska du läsa tyska?

Goda kunskaper i tyska öppnar portarna till ett stort och dynamiskt språkområde i Centraleuropa, eftersom Sverige sedan medeltiden haft intensiva kulturella och merkantila förbindelser med de tysktalande länderna.

Tyskan – ett viktigt språk

Ungefär 100 miljoner européer har idag tyska som modersmål. De allra flesta av dessa människor bor i Tyskland, Österrike och Schweiz, men i de forna öststaterna är tyska fortfarande vanligare än engelska som främmande språk. De tyskspråkiga länderna är mycket viktiga för bl.a. svensk handel, politik och turism; detta beror inte minst på Tysklands starka ekonomi och landets engagemang i EU. Sedan lång tid tillbaka har de tyskspråkiga länderna dessutom intagit en framskjuten plats inom områden som kultur och forskning.

Man behöver fler språk än engelska

Det kommer att bli allt viktigare att vi som har svenska som modersmål lär oss fler språk. Dagens samhälle kräver ofta att vi i vårt arbetsliv kan kommunicera med människor i andra länder. Dessutom reser vi numer mycket på vår fritid. Vårt eget modersmål må vara vackert, men det är inte många som förstår oss utomlands. Linnéuniversitetet kan erbjuda den som vill läsa tyska på högskolenivå flera olika möjligheter. Dels kan man läsa ämnet inom ramen för ett program, dels kan man läsa det som fristående kurs.

Utbildning med kvalitet

Personal i ämnet tyska våren 2011Lärarna har en bred kunskapsbas och är dessutom specialiserade på olika ämnesområden, vilket möjliggör en kvalitativt god utbildning under hela studietiden, eftersom språkstudier inbegriper ett stort antal moment, t.ex. grammatik, översättning, fonetik, litteratur och litteraturhistoria, språkhistoria och realia (kulturkunskap). Närmare hälften av lärarna i tyska har språket som modersmål och det finns flera tyska och österrikiska utbytesstudenter vid Linnéuniversitetet. Teori kan därför lätt omsättas i praktik för den som är intresserad. Små grupper hjälper ytterligare språkstudenten på en visserligen svår men mycket stimulerande väg till flerspråkighet och ökad kommunikationsförmåga med närmare 100 miljoner människor.