Navigering Sidans innehåll

Share/Bookmark Skriv ut

2011-10-03

Då. Nu. Och sen då? När ung kommunikation inte är så ung längre


Öppen föreläsning torsdagen den 27 oktober med Lennart Axelsson. Sänds från Växjö.

Lennart AxelssonUng Kommunikation är ett femårigt utvecklingsprojekt med utgångspunkt i det faktum att ungdomar idag är aktiva användare av digital teknik som datorer, mobiltelefoner och internet och sociala medier. Detta förändrar fritiden, men påverkar även skolan och ställer krav på förändrade undervisningsformer.

Målsättningen med projektet Ung Kommunikation var att skapa bryggor mellan samhällets utveckling, ungdomars livsvärld och undervisning. Skola och lärarutbildning måste på ett aktivt sätt möta framväxten av de nya ungdomskulturer och kommunikationsformer som den digitala tekniken ger upphov till.

Projektet avslutades och avrapporterades i juni i år. I föreläsningen redovisas erfarenheter och lärdomar av projektets arbete. Lennart Axelsson är utbildningsledare vid Linnéuniversitetet och ledde projektet Ung Kommunikation 2006–2011

Anmäl dig här.

Öppna föreläsningar

Öppna föreläsningar sänds från Kalmar och Växjö torsdagar kl 07.45–09.00 med start den 20 oktober.

Kalmar: Stora studion i universitetsbiblioteket, Stagneliusg. 4, ingång via gaveln.

Växjö: N1017A, Hus N

Mer information om Linnéuniversitetets öppna föreläsningar.