Vad tycker studenterna inom lärarutbildningen?
Karolina Andersson, Lärarprogrammet
- Jag valde att läsa denna utbildning för att knyta ihop alla de kurser som jag har läst innan till en examen. Som biologi- och naturkunskapslärare på högstadiet och gymnasiet har jag en stor möjlighet att göra något för samhället och miljön vilket är ett av mina mål i livet. Under alla de praktikveckor som jag har varit på har jag verkligen insett att det är både väldigt roligt och så otroligt givande att jobba med ungdomar. Utbildningen känns därför så himla rätt. Jag har trivts mycket bra på programmet – både med alla mina kära kurskamrater samt de engagerade lärarna.
Carolina Sandström, Lärarprogram för grundskolans senare år och/eller gymnasiet
- Skälet till att jag valde lärarutbildningen berodde mycket på mitt stora språkintresse. Som blivande gymnasielärare i franska och svenska kommer jag att få arbeta med just detta intresse, samtidigt som jag i lärarrollen kommer att få följa unga människor och få se hur de utvecklas och växer med nya kunskaper och insikter. Som helhet är jag absolut nöjd med utbildningen och jag har också haft otroligt givande perioder ute på olika skolor under min verksamhetsförlagda utbildning. Det är ju under de här perioderna som man verkligen får prova sina vingar!
Sofie Lagerstedt, Lärarprogrammet
- Högskolan i Kalmar hade den kombination, svenska och matte, som jag ville ha. Något som jag tycker är speciellt bra med lärarutbildningen i Kalmar är att man får pussla ihop den precis som man vill ha den. Sofie valde till exempel att läsa en termin samhällsvetenskap som inkluderade alla SO-ämnen, trots att hon studerar till svenska - och mattelärare.
Jenny Möller, Pedagogik med inriktning mot ungdoms- och missbruksvård
- Jag har alltid velat arbeta med människor på något sätt och blev intresserad av utbildningen Idag ångrar jag mig inte en sekund - jag trivs jättebra med programmet. Det är mycket eget ansvar och man lär känna klassen ganska bra då det är mycket grupparbeten. Kurserna ger även mycket personlig utveckling då det inte alltid finns ett rakt svar på frågorna man ställs inför utan man får fundera över sina egna värderingar och tankar.

