Forskning inom cell- och organismbiologi
Inom cell- och organismbiologi integreras studier av cellers, vävnaders och organismers struktur med deras funktion. Pågående forskning inom området syftar allmänt till att öka vår kunskap om organismens utveckling, tillväxt och reproduktion som grundläggande biologiska processer.

Inom cell- och organismbiologi integreras studier av cellers, vävnaders och organismers struktur med deras funktion. Den växtrelaterade forskningen är inriktad dels mot funktionella och strukturella studier i samband med växters embryo- och fröutveckling, där speciellt rotens anläggning och vidare utveckling studeras, dels mot knoppvila hos fleråriga ogräs med syfte att förstå de underliggande mekanismerna för att bättre kunna minimera deras spridning utan användning av kemiska bekämpningsmedel. Somatiska embryon används som modellsystem för studier av embryoutveckling hos barrträd då de följer samma utvecklingsmönster som fröembryon. Metoden utvecklas även vidare för att föröka barrträden vegetativt.
Den zoologiska forskningen är inriktad dels mot embryonalutveckling och dels mot reproduktion hos fåglar. Särskilt studeras samband mellan mönster av tidig embryonalutveckling och postnatal organutveckling för att identifiera faktorer som styr och påverkar organismens utveckling i olika banor. Inom den zoologiska inriktningen studeras också uppbyggnad och funktion av fågelägg utifrån ett jämförande perspektiv för att utreda vilken roll ägget spelar för embryots kalciumomsättning.

