Navigering Sidans innehåll

Share/Bookmark Skriv ut

"Det en väldigt bred ekonomiutbildning"

Dennis Larsson, 23 år, från Nyhamnsläge utanför Helsingborg.

Dennis LarssonDennis läser andra året på Ekonomprogrammet med inriktning på redovisning och ekonomistyrning.

– Det en väldigt bred ekonomiutbildning. Kurserna är en mix av räkningsinriktade kurser som till exempel affärsredovisning och kalkylering, och mer teoretiska kurser som organisation, ledarskap och marknadsföring, säger han.

Dennis läste samhällsvetenskapliga programmet med inriktning ekonomi på gymnasiet, vilket han trivdes bra med.

– Det kändes som en naturlig fortsättning att gå den här högskoleutbildningen. Att jag hamnade i Kalmar beror nog mycket på att min bror pluggar här, han trivdes bra med både plugget och det sociala så jag tyckte det lät bra.

Utbildningen ger efter tre år en kandidatexamen med huvudområdet företagsekonomi. Om Dennis väljer att läsa ytterligare ett år kan han ta en magisterexamen. Sedan kan han jobba på någon ekonomiavdelning, på bank eller som revisor.

I studentstaden Kalmar har Dennis trivts bra från dag ett. Nollningen tyckte han var ”sjukt rolig” och sedan har det bara rullat på.

– I Kalmar finns det lagom många studenter, man lär känna varandra snabbt och det är skönt röj på kåren!

Dennis bor i en trerumslägenhet tillsammans med två kompisar.

– Jag tror inte att jag hade trivts så bra med att bo själv. Att bo med några polare gör att allting blir billigare och att man slipper sitta hemma och häcka själv på kvällarna.

Har du något tips till nya studenter?

– Använd studentbibblan! Sitter man hemma och försöker plugga så finns det så mycket annat som upptar ens koncentration, då är det bättre att sätta sig på bibblan med några klasskompisar och köra ett pluggrace. Även om det blir mycket skitsnack får man ändå mer gjort där än vad man får hemma!