Navigering Sidans innehåll

Share/Bookmark Skriv ut

Det är förståelsen för det jag gör som skiljer mig från andra

Elise Palm jobbar som kvalitetstekniker på Exotic Snacks i Stockholm. 2009 tog hon examen från Nutrition och livsmedelsprogrammet och bland sextio sökande landade hon drömjobbet. - En väldigt stor del av min arbetsdag går till att äta naturgodis, säger hon skrattande.

Allt naturgodis som företaget säljer finns på lagret i Huddinge där Elise har jobbat som kvalitetstekniker i drygt två månader. Hon är glad och berättar väldigt engagerat om sitt arbete. Förutom att hon tar hand om kundsupporten och hjälper till vid frågor om produkterna så blir det mycket kvalitetsförbättringsarbeten, exempelvis hållbarhets- och smaktester.
- Allt som säljs i hela Sverige ska jag godkänna.


Med hjälp av sitt minilabb som står på kontoret så testar hon några kartonger från varje leverans och tittar, smakar och luktar på produkterna för att se till så att allt ser okej ut och inte smakar härsket.
- Det är viktigt att lukta och noga kolla igenom produkten så att det som vi säljer är bra grejer.
Extra noggranna kontroller görs på känsligare produkter som till exempel cashewnötter och kvalitén är avgörande för att de ska fortsätta att vara både störst och bäst på naturgodismarknaden.

Hon har nyligen flyttat till ett litet hus utanför Stockholm och trivs väldigt bra nära storstaden.
- Det händer alltid något här uppe, eller så kommer det folk och hälsar på.
På fritiden spelar hon innebandy och på helgerna åker hon in till Stockholms centrum med kompisarna.

Elise Palm tycker att Exotic Snacks är ett riktigt bra företag att jobba på då de är väldigt trevliga och måna om sina anställda. Det skadar inte heller att hon får provsmaka naturgodis varje dag.
- Jag äter väldigt mycket. Jag har jobbat här i två månader och har gått upp säkert tre kilo. En väldigt stor del av min arbetsdag går till att äta naturgodis, säger Elise

Bland sextio sökande fick Elise sitt drömjobb.
- Jag skrev ett väldigt personligt brev. Det var det här jobbet som jag ville ha av alla de 100 jobb som jag hade sökt. Jag var mig själv hela brevet igenom, något som jag varmt kan tipsa andra studenter om.

Under utbildningen var livsmedelskemin Elises favorit.
- Labb är egentligen inte min grej och under första året så läste vi bara kemi, vilket kunde vara jäkligt tufft ibland, men under andra och tredje året föll alla pusselbitar på plats.
Hon känner att utbildningen har gett henne viktigt kunskap i hur olika saker hänger ihop. När hon gör hållbarhetstest så vet hon hur viktigt det är att förstå varför nötter härsknar eller varför de måste packas väl.
- Det är förståelsen för det jag faktiskt gör som skiljer mig från andra.

En viss yrkesskada får man som kvalitetstekniker.
- Gud ja, jag vrider och vänder på varje liten förpackning för att kolla ingredienserna när jag handlar.

Text och foto; Emma Arildsson