Utbyte med Uganda
Freds och utvecklingsstudier på Linnéuniversitetet har under de tre senaste åren haft ett lärar- och studentutbyte med Mbarara University for Science and Technology i Uganda.
Mbarara är en liten stad i den södra delen av Uganda. Mbarara University har över 2 000 studenter och är landets största fakultet för utvecklingsstudier. Genom finansiering från Sida har vi återkommande lärar- och studentutbyten med den fakulteten.
Att studera vid en så pass stor fakultet är spännande och tillsammans med Ugandas fantastiska natur och djurliv är det en erfarenhet att minnas för livet. Tidigare studenter som åkt på utbyte har även passat på att besöka omkringliggande länder som Kenya och Rwanda. När vi får besök av lärare från Mbarara är de en aktiv del av vår undervisning och du kommer att möta dem under din tid hos oss.
Studentutbyten med Mbarara sker oftast under vårterminen. Kontakta programansvarige om du är intresserad av att delta och vill veta mer.

