Materialanvändningen inom byggbranschen väntas fördubblas till år 2060. Att bygga mer i trä är ett sätt att minska branschens klimatpåverkan, men det förutsätter en mer effektiv användning av material.
Vid Linnaeus University Centre for Competitive Timber Structures finns spetskompetens inom hela den skogliga produktionskedjan, från skogens biomaterial till utformning av träbaserade byggsystem, övervakning av konstruktioners hälsotillstånd, industrialiserad produktion samt energi- och klimateffektiva byggnader.
Thomas Bader
Professor i byggteknik
Thomas Bader kommer från Österrike och har en docentur i material- och strukturmekanik från Technische Universität Wien. Han utvecklar beräknings- och analysmetoder för att bättre förstå material eller komponenter av trä i en bärande konstruktion.
BEVILJADE MEDEL SEDAN 2016
70,1 miljoner kronor
Finansiär: KK-stiftelsen
8,5 miljoner kronor
Finansiärer: Formas, Smart Housing Småland, Södras stiftelse för forskning, utveckling och utbildning, Vinnova, Växjö kommun
– En bättre förståelse för material och konstruktion bidrar till att lösa stora samhällsutmaningar ur ett helhetsperspektiv. Vi kan visa hur framsteg som görs tidigt i kedjan, till exempel vid framställning av trämaterial, kan få stor betydelse längre fram i byggprocessen eller för underhåll, anpassning och återbruk av byggnader, säger Thomas Bader, professor i byggteknik och ledare för miljön.
Spetsforskningsmiljön kompletterar universitetets tillämpade forskning med grundforskning.
– Här kan vi gå djupare in på både materialegenskaper och systemanalyser för att verkligen förstå hur trä kan användas på bästa sätt, förklarar Thomas.
Underlätta återvinning
Nyckeln till hållbart byggande i trä handlar inte bara om att bygga nytt på bättre sätt, utan också om hur vi förvaltar det som redan är byggt. Ett område är att
identifiera material- och konstruktionslösningar som underlättar återvinning. Ett annat är så kallade digitala tvillingar av byggnader.
I Sverige förväntas en minskad avverkning, vilket ställer krav på att vi utnyttjar råvaran mer effektivt i produkter.
– Utifrån dem får vi en tydlig bild av byggnaden, kan upptäcka underhållsbehov och samla information från hela produktionskedjan. Allt från var materialet kommer ifrån och hur byggnaden är konstruerad till aktuella mätdata om byggnadens egenskaper och skick. Det bidrar till ett mer hållbart tänk över tid och minskar klimatpåverkan, eftersom vi kan använda mindre material och återanvända mer.
Mer än material och hållfasthet
Inom Competitive Timber Structures samlas kompetens från hela universitetet. Byggteknik samarbetar med ämnena skog och träteknik, byggd miljö och energiteknik samt maskinteknik för att förstå hur skogens resurser kan bidra till en hållbar samhällsutveckling.
– Användningen av skogens resurser är idag föremål för en polariserad debatt – ska vi prioritera produktion av material och energi, eller öka skyddet av skogen? I Sverige förväntas en minskad avverkning, vilket ställer krav på att vi utnyttjar råvaran mer effektivt i produkter. Samtidigt finns en enorm potential att ersätta fossila material med skogliga biomaterial, särskilt inom byggsektorn.
För att visa hur träbyggandet i en cirkulär bioekonomi kan minska klimatpåverkan, arbetar forskningscentret med systemanalyser från skogen till färdiga byggnader. Dessa kan ha både regionala och ett globalt perspektiv.