händer som håller varandra, från personer som står i en ring

Projekt: Internationalisering på hemmaplan – ett interkulturellt skolutvecklingsprojekt

Projektet syftar till att utveckla och integrera internationalisering på hemmaplan som en naturlig del av skolans undervisning och organisation genom ett interkulturellt förhållningssätt. Genom kollegialt lärande och praktiknära forskning ska hållbara strukturer skapas som stärker elevers globala perspektiv, motivation och måluppfyllelse.

Fakta om projektet

Projektledare
Johanna Lüddeckens
Övriga projektmedlemmar
Mattias Lundin, Hennie Kesak, Kerstin Hansson
Medverkande skolhuvudman och kontaktperson
Borgholms kommun; Emma Berggren, utvecklingsledare
Slottsskolan; Rektor Göran Eliasson och processledare Christina Larsson
Finansiär
Statens satsning Utbildning, lärande, forskning (ULF); Nämnden för lärarutbildningar, Linnéuniversitetet; medverkande skolhuvudmän
Tidsplan
2026–2027
Ämne
Pedagogik (Institutionen för pedagogik, Fakulteten för samhällsvetenskap)

Mer om projektet

Projektet är ett praktiknära skolutvecklingsprojekt som genomförs som en interventionsstudie under ett läsår. Syftet är att utveckla undervisningen så att internationalisering och interkulturella perspektiv blir en naturlig del av skolans vardag och bidrar till ökat engagemang, motivation och lärande hos eleverna. Genom att koppla undervisningen till globala frågor och olika livsvillkor skapas en mer meningsfull och relevant undervisning som väcker nyfikenhet och stärker elevers förståelse för omvärlden.

Arbetet organiseras i kollegiala processgrupper där lärare tillsammans planerar, prövar och utvecklar undervisningen i återkommande cykler. Dessa grupper får stöd genom handledning, och även handledning av handledare, vilket skapar en struktur för långsiktigt och systematiskt utvecklingsarbete i hela organisationen. På så sätt involveras både lärare, skolledning och forskare i ett gemensamt lärande där erfarenheter kontinuerligt delas och utvecklas.

En viktig utgångspunkt i projektet är ett interkulturellt förhållningssätt, vilket innebär att olikheter ses som en resurs och att undervisningen aktivt arbetar med att utveckla förståelse för olika perspektiv, värderingar och livsvillkor. Det handlar inte bara om att lära om andra kulturer, utan om att skapa dialog, reflektion och en förmåga att se sig själv i relation till andra i en globaliserad värld.

Projektet följs genom kvalitativa metoder för att fånga deltagarnas erfarenheter och förändringsprocesser över tid. Datainsamlingen består bland annat av intervjuer, fokusgruppsintervjuer med elever och lärare samt reflektionsloggar och dokumentation från det kollegiala arbetet. Detta gör det möjligt att förstå hur undervisningen förändras, hur engagemang och motivation påverkas och vilka möjligheter och utmaningar som uppstår i utvecklingsarbetet.

Målet är att skapa hållbara strukturer för skolutveckling där undervisningen upplevs som mer relevant och engagerande, samtidigt som projektet bidrar med ny kunskap om hur skolor kan arbeta systematiskt och forskningsbaserat med internationalisering på hemmaplan.

Projektet är en del av forskningen i forskargrupperna Studies in Teaching and Education (SITE) och Forskning om pedagogiska professioner och praktiker (PEPP), samt Kunskapsmiljö Linné: Utbildning i förändring.

Internationalisering på hemmaplan är ett delprojekt i projektet Utbildning, lärande, forskning (ULF).

Medarbetare