Polisiärt arbete I
30 hpHösten 2025 ges den fristående kursen Polisiärt arbete I (30 hp) på halvfart och distans. Kursen är för dig som är intresserad av polisiärt arbete men som inte vill läsa Polisprogrammet. Det kan vara att du har ett allmänt samhällsintresse eller att du arbetar inom eller vill arbeta inom verksamheter som samverkar med Polisen. Den fristående kursen Polisiärt arbete I kan kombineras med andra fristående kurser inom ramen för en kandidatexamen (se nedan om att bygga din egen examen).
Vill du bli polis kan du istället söka Polisprogrammet som även det ges av Linnéuniversitetet.
Den fristående kursen Polisiärt arbete I tillhandahåller verktyg för att analysera polisiärt relaterade situationer och beslut på ett systematiskt sätt. Våra kurser syftar till att du som inte är polis får inblick i och kunskap om polisiärt arbete, och du som redan är polis får möjlighet att teoretiskt komplettera och fördjupa dina praktiska kunskaper och din vardagsförståelse av arbetet.
I kursen arbetar vi med frågor som rör:
- Polisens uppdrag och arbetssätt i ett demokratiskt samhälle
- Polisens ordnings-, trygghetsskapande och utredande arbete
- Samverkan och olika aktörers involvering i att utöva social kontroll
- Ett urval av aktuella polisiära frågor som hantering av politiska manifestationer, våld i nära relation, arbete med människor som lider av psykisk ohälsa eller arbete i våldsutsatta miljöer.
Inom ramen för kursen diskuteras teorier, arbetsmetoder och förhållningssätt med relevans för polisiärt arbete. Vi går också igenom hur polisiärt arbete kan förstås i relation till andra organisationer än Polisen, som exempelvis närliggande myndigheter, enskilda organisationer och individer som har eller åtar sig polisiära funktioner. Det kan alltså handla om allt ifrån Tullverket, Kustbevakningen, Skatteverket eller enskilda individer som på olika sätt utövar social kontroll.
Kursen behandlar och integrerar skilda samhälls- och beteendevetenskapliga perspektiv på polisiärt arbete. Det innebär att du studerar polisiärt arbete med stöd av skilda vetenskapliga discipliner såsom kriminologi, sociologi, statsvetenskap och social- och rättspsykologi. Delkurserna omfattar därutöver grundläggande juridik med fokus på lagstiftning som berör det polisiära uppdraget.
Distans – plugga där du är
Att studera på distans kan gå till på olika sätt, antingen helt utan fysiska sammankomster eller med ett fåtal träffar på campus eller vid något av våra lärcentra. Den gemensamma nämnaren är att en stor del av studierna sker digitalt.
Du kommunicerar med läraren och andra studenter med hjälp av en lärplattform där det finns diskussionsforum, möjlighet till grupparbeten och digitala möten. I många fall kommer du även ha tillgång till inspelade föreläsningar via lärplattformen.
Fördelen med distansstudier är flexibiliteten, något som passar dig som vill ha mer frihet att bestämma när och var du vill studera. Tänk dock på att en del obligatoriska moment i din utbildning kan vara under arbetstid, även om de sker på distans.
Bygg din egen examen
Visste du att du kan kombinera fristående kurser och designa en alldeles egen examen utifrån vad du själv är intresserad av? Ta vara på möjligheten och var kreativ med din egen framtid. Läs mer om hur du kan bygga din egen examen och bli unik på arbetsmarknaden.