Förfrågan - grafisk produktion

För att vi ska kunna behandla din förfrågan, behöver vi ha ett komplett underlag med texter, bilder, eventuella länkar till QR-koder samt övriga önskemål för snabbare och smidigare hantering. 

Tips: I underlaget beskriver du uppdraget i sin helhet, bifogar korrlästa och formaterade texter, länkar till bilder eller bifogade högupplösta bilder samt webbadress till eventuell QR-kod.

Behöver du stöd med copytexter (korta, målgruppsanpassade och kärnfulla texter) inför grafiska produktioner, så kan du få stöd av en kommunikatör på kommunikationsavdelningen@lnu.se

Leveransformat

Tänk på att: Tid för eventuella ändringar i levererad PDF-fil samt tid för tryck och leverans tillkommer.

Format

Vid byte av vepa på rollup, mät vepans längd och bredd och ange det i fältet ovan. Därefter skicka rollupen till Copycenter för byte av vepa. 

Vid beställning av tryck

Vi levererar tryckklar fil till beställaren. Beställaren kontaktar själv tryckeriet. Här finns länkar och mer information kring tryckbeställningar.

Tryckeriet behöver bland annat följande: 

  • Referenskonto/referensperson (för fakturering)
  • Antal ex och sidor
  • Papper, tjocklek med mera
  • Leveransdatum och adress

Medgivande – GDPR

Jag medger att uppgifter i detta formulär får användas av universitetet inom ramen för universitetets uppdrag med det syfte som angivits ovan.

Villkoren för behandling av personuppgifter vid Linnéuniversitetet.