Workshopserien kommer att fokusera på användningen av programmet GeoGebra i undervisning i matematik och består av fyra träffar. Mellan träffarna arbetar deltagarna med Skolverkets moduler Dynamiska matematikprogram i undervisningen, årskurs 7–9 eller Dynamiska matematikprogram i undervisningen, Gy. Den totala omfattningen i tid för att följa en modul och delta i träffarna beräknas till 18–22 timmar för deltagarna (varav 10 timmar för träffarna i workshopserien).
För vem
Workshopserien riktar sig till lärare som undervisar i matematik i årskurserna 7–9 och i gymnasieskolan samt motsvarande skolformer inom vuxenutbildningen.
Anmälan
Huvudmän anmäler sina lärare till workshopsserien genom att vända sig till kontaktpersonen, Miguel Perez, på Linnéuniversitetet. Datum för träffarna bestäms sedan i samråd med huvudmännen. Dock ska den första träffen i workshopserien genomföras senast 2023-10-02 och den sista träffen senast 2023-12-04.
Anmälan har stängt.
Workshopserien kommer att ges i två varianter, på Linnéuniversitetet i Växjö och på distans.