Samarbeta med oss

Vi är övertygade om att ett öppet universitet och ett nära samarbete med omvärlden är bra för alla. Därför samverkar vi gärna med företag, organisationer och lärosäten. Erfarenheten har lärt oss att dessa möten skapar stora värden, både för dig personligen, din organisation – och för Ekonomihögskolans studenter och forskare.

Händer som planterar grön planta.

Du kan samarbeta tillsammans med våra forskare, lärare och studenter på det sätt som passar dig. Vid Ekonomihögskolan är projekt, praktikperioder, examensarbeten, uppdragsutbildning, mentorskap eller kompetensutveckling olika möjligheter till samarbete.

Vill du komma i kontakt med Ekonomihögskolan för att samarbeta med oss? Hör gärna av dig via mejl på ekonomihogskolan.samverkan@lnu.se.

Småländsk utvecklingskraft

Småländska samtal om utveckling – för dig som vill driva företag och organisationer framåt

Välkommen till Småländsk utvecklingskraft (SMUK) – ett levande forum för dig som är eller vill bli ledare, chef eller företagare. Här tror vi på kraften i samtalet – att utveckling ofta börjar med att dela erfarenheter, ställa frågor och lyssna på andra. Våra digitala morgonträffar är en plats där ny kunskap möter nyfikenhet, där idéer får gro och där du får möjlighet att knyta värdefulla kontakter.

På bara 60 minuter får du med dig inspiration, insikter och kanske till och med ett nytt sätt att se på din verksamhet. Välkommen att vara med – vi tror att du kommer att trivas.

Vårens seminarieprogram för SMUK - Småländsk utvecklingskraft - finns att ladda ner som PDF. Varmt välkommen att delta och sprida programmet vidare!

Executive MBA - skogsnäringen och relaterade industrier

Executive MBA inom skoglig affärsutveckling och relaterade industrier är ett program för ledare som vill ligga steget före i en bransch i snabb förändring. Programmet ger dig insikter i nya risker, avancerade skogsteknologier, förändrade marknadsförväntningar och ökade krav på hållbarhet så att du kan leda förändring snarare än att anpassa dig i efterhand.

Programmet stärker dig i rollen som ansvarsfull ledare, med förmåga att kombinera affärsresultat med miljöhänsyn och socialt ansvar. Du utvecklar din strategiska förmåga att identifiera framtida trender, optimera resursanvändning, bygga robusta och hållbara värdekedjor samt leda organisationer genom teknikdrivna och hållbarhetsfokuserade omställningar.

Executive MBA-programmet är starkt praktikorienterat och bygger på verkliga affärsscenarier, beslutsprocesser och aktuella utmaningar. Du får konkret erfarenhet av hållbara affärsmodeller, datadrivet beslutsfattande och ledande arbetssätt inom modernt skogsbruk.

Genom denna Executive MBA blir du en förändringsledare som driver hållbar innovation, inspirerar till utveckling och aktivt formar framtiden för de skogsbaserade industrierna.

Människor i BusinessLab Växjö

Samverkansmöjligheter

Gula noder som knyts samman av gula streck, illustration.

SmålandsNavet

Små och medelstora företag står i fokus för Ekonomihögskolans satsning SmålandsNavet som finansieras av Familjen Kamprads stiftelse. Många företag i en rad olika branscher står inför stora utmaningar, men också stora möjligheter. Vi är i en tid med stora teknikförändringar, globalisering, klimatförändringar, krav på nya investeringar och nya affärsmodeller. Det kommer krävas omställning, förnyelse och nya kompetenser.

Tillsammans kan vi hitta vägen framåt  - med hjälp av givande kompetensutveckling, drivna studenter och nyfikna forskare.

Upptäck SmålandsNavet

Personer interagerar med digitala skärmar

BusinessLab

Välkommen att tillsammans med oss utforska kursaktiviteter, future skills, uppdragsutbildning, forskarkompetens och mycket mer. Ta gärna del av våra webinarier, workshops och evenemang för att nätverka/samverka med likasinnade och experter. Eller nyttja BusinessLab som mötesplats för kompetensutveckling.

Vår målsättning är att vara ett relevant sammanhang där teori och idé omsätts till handling, och där handling översätts till teori och värdeskapande.

Upptäck BusinessLab

Boka BusinessLab - perfekt för möten, event och  föreläsningar

Personer runt ett bord på ett kontor.

Livslångt lärande och uppdragsutbildning

Vill du utveckla din kompetens eller vidareutbilda dina medarbetare? Vi erbjuder ett brett utbud av kurser och program – många på distans och deltid, så att arbete och studier kan kombineras.

För privatpersoner:
Fristående kurser och program inom ekonomi och ledarskap.
Läs mer om kompetensutveckling.

För arbetsgivare:
Uppdragsutbildningar som kan skräddarsys efter din verksamhets behov.
Läs mer om uppdragsutbildning.


Läs mer om EMBA.

Blå himmel med moln och solstrålar

GATE - Graduate School of Advanced Technology and Enterprising

GATE är Sveriges första forskarskola med fokus på små och medelstora företags utmaningar i den digitala omställningen.
Genom utbildning och samverkan bygger vi broar mellan forskning och praktisk tillämpning i affärslivet.

GATE är ett samarbete mellan Ekonomihögskolan och Fakulteten för teknik vid Linnéuniversitetet, med särskilt fokus på företag i Småland.

Läs mer om GATE

Kontakt

Kontakta oss gärna med frågor.

Du når oss enklast via e-post på ekonomihogskolan.samverkan@lnu.se.

Foto på John Jeansson.

John Jeansson, lektor i affärsinformatik, vicedekan för samverkan

Foto på Helena Mallin.

Helena Mallin, samverkanssamordnare.