Earth Logic Design Agency
12 mars-19 september, 2025, Kunskapskuben, Universitetsbiblioteket, Växjö.
Med utställningen Earth Logic Design Agency utforskar och tränar vi på vilken sorts kraft och fantasi för att skapa nödvändig förändring som kan uppstå om vi anammar ett jordlogiskt perspektiv och låter design styras av jordens, och alla arternas – inklusive människans – hälsa. Vi bjuder in besökare på en samskapande resa med fem hållplatser, där vi lär oss tillsammans med förändringsagenter lokalt och internationellt, och manifesterar vår egen förändringskraft som individer, gemenskaper och världsmedborgare.
Earth Logic Design Agency drivs av Mathilda Tham, Åsa Ståhl och Maja Frögård, Institutionen för Design, i samarbete med Det kulturella universitetet.
Se projektet Earth Logic Design: https://lnu.se/en/research/research-projects/project-inkuis/six-subprojects/earth-logic-design/
*Earth Logic från Fletcher, K. och Tham, M. (2019). Earth Logic Fashion Action Research Plan. London: JJ Charitable Trust. www.earthlogic.info
Frågor skickas till: kultur@lnu.se
Program
27/3 Workshop: Hitta förändringkraft på JAG-nivå
13/3 Frukostseminarium: Earth Logic Design Agency: Working as an agent of change
12/3 Portal-skapande för trans-port till tänkesätt och hjärtesätt som utgår från jordens, och alla arternas – inklusive människans – hälsa.