AI genererad bild som visar 4 personer som pratar tillsammans

Det är inte bara data och sensorer - projektresultat och lärdomar från IoT och HPC

Sedan 2023 har våra projekt IoT-lab för SMF 2.0 och HPC för SMF stöttat företag i Linnéregionen i att utveckla smartare lösningar med hjälp av sensorer, AI och datadrivna arbetssätt. Projekten närmar sig nu sitt slut, och det vill vi uppmärksamma med ett inspirerande och innehållsrikt slutevent.

Den 26 februari välkomnar vi dig att ta del av resultat, insikter och lärdomar från arbetet i projekten. Förmiddagen ägnas åt presentationer och konkreta exempel från IoT och HPC, med fokus på hur företag har arbetat datadrivet i praktiken samt insikter från våra vänner i BusinessLab.
 
  
Under eftermiddagen erbjuds valbara fördjupningsspår. Dels en praktisk workshop tillsammans med våra ingenjörer med fokus på AI och IoT, dels en teknisk fördjupning i ekosystemet kring programmeringsspråket Elixir. För Elixir-spåret har vi bjudit in Lars Wikman och Alvise Susmel, som guidar oss genom en tekniskt djupgående och inspirerande eftermiddag. 

Under hela dagen ges goda möjligheter att nätverka, utbyta erfarenheter och knyta nya kontakter med andra företag, forskare och teknikspecialister. Se agendan nedan för detaljerat program. 

 Fika och kaffe ingår under dagen. Lunch sker på egen bekostnad. 

Agenda för dagen

08.30–09.00: Registrering och kaffe (D1173, D-huset)

09.00–09.15: Introduktion och information

9.15–09.50: IoT i praktiken – lärdomar från IoT-lab för SMF

09.50–10.25: Datadrivet beslutsfattande – insikter från HPC för SMF

10.25-11.00: Kaffe och utställning

11.00–11.30: Från teknik till affär – lärdomar från BusinessLab

11.30–12.30: Lunch

Eftermiddag - välj spår

  • 12.30-14.30: AI och IoT - praktisk workshop (B1009, B-huset)
  • 12.30-16.30: Fördjupning i Elixir-ekosystemet (D2272, D-huset)

 

Aktiviteten anordnas av projekten IoT-lab för SMF 2.0 och HPC för SMF som medfinansieras av den Europeiska regionala utvecklingsfonden, Region Kalmar län och Region Kronoberg.

Finansiärer

Region Kronoberg
Region Kalmar län
ERUF
D1173, D-huset, Linnéuniversitetet, Växjö Lägg till i din kalender