Öppna föreläsningar av årets nya professorer, Växjö
Varmt välkommen att ta del av Linnéuniversitetets forskning inom ämnena musikvetenskap, pedagogik, europarätt, civilrätt, vårdvetenskap, miljövetenskap, hälsoinformatik samt konst- och bildvetenskap.
Årets så kallade installationsföreläsningar äger rum i Kalmar tisdag 27 januari och i Växjö måndag 26 och onsdag 28 januari, av de nya professorer som installeras vid Akademisk högtid fredag 30 januari i Växjö. Föreläsningarna är öppna för alla och live-sänds även via webben.
Växjö, onsdag 28 januari 2026
Föreläsningar med engelsk titel kommer att hållas på engelska.
Mingel & förfriskningar i samband med föreläsningarna.
13.15–14.00
Johanna Rosenqvist
Professor i konst- och bildvetenskap
Med hemslöjd som rustning – om genus, genre och görande
Min forskning handlar om hur olika tiders föreställningar om konst, hantverk och hemslöjd har bidragit till hur dessa praktiker tagit plats i samhället. Många utövar slöjd och upplever konst som fritidsintresse eller profession, som nytta eller nöje, lokalt engagerat men med global resonansbotten. Som konsthistoriker vill jag gärna förmedla hur detta kan ses som kulturell beredskap.
14.15–15.00
Janet Mattsson
Professor i vårdvetenskap, inriktning akutsjukvård
Att fortsätta vara sig själv i en högteknologisk omgivning
Min forskning handlar främst om människors aktiva deltagande och delaktighet ur ett vård- och hälsoperspektiv i en högteknologisk miljö. Jag undersöker hur etik, teknisk utveckling och digitalisering påverkar lärande, vård och hälsa i vardagen, för yrken, institutioner och samhället.
Jag har en långvarig klinisk erfarenhet inom neonatal och barnintensivvård. Jag är även verksam inom olika nationella och internationella föreningar, så som WFPICCS och ESPNIC där jag varit ordförande och fortsatt engagerad i styrelsen.
Växjö, måndag 26 januari 2026
Se programmet för installationsföreläsningen 26 januari i Växjö.
Kalmar, tisdag 27 januari 2026
Se programmet för installationsföreläsningarna 27 januari i Kalmar.