Mötesdeltagare vid bord
Nätverksträff

Nätverksträff 29 januari: Nätverket LUFEK – Lärare som Undervisar i Företagsekonomi

Välkommen till nätverksträff torsdagen den 29 januari. Träffen genomförs digitalt och alla som är intresserade av företagsekonomins delämnen är välkomna att delta!

Välkommen till årets första möte i nätverket!

Torsdag 29 januari kl. 15.30–17.00.

Vi börjar med ett möte där ekonomutbildningen på universitetet är i fokus och särskilt ämnet nationalekonomi, vilket studenterna har ingen eller liten erfarenhet av från gymnasiet. Samtidigt är detta ett ämne som får allt större betydelse på ekonomutbildningar på universitet.

Vi kommer på mötet träffa Thomas Ericson, universitetslektor i nationalekonomi som berättar om utmaningar som studenter i grundläggande nationalekonomi kan möta. Det handlar bland annat om att hantera grafer, diagram och enkla ekvationslösningar, och inte minst att sätta in ekonomiämnet i ett samhällsperspektiv där både privat och offentlig sektor har stor betydelse.

Det krävs ingen anmälan till nätverksträffen. Det digitala verktyget Zoom används för träffarna. Verktyget kräver endast normal uppkoppling och man behöver inte ladda ner någon programvara (den är gratis) om man inte vill. Din dator behöver ha högtalare, mikrofon och kamera. 

nätverkets webbplats kan du läsa mer om tidigare nätverksträffar och information till alla som är intresserade av företagsekonomins delämnen.

Förra träffen genomfördes den 3 december

Möjligheten att lämna förslag inför kommande nätverksträffar finns, som alltid!

Varmt välkommen till nätverket LUFEK – ett skolnätverk för Lärare som Undervisar i Företagsekonomi

Att vara medlem i nätverket är kostnadsfritt. Vill du få information om nätverket är du välkommen att mejla lufek@lnu.se

Anmälan till nätverket kan ske när som helst genom att skicka namn, e-postadress, funktion och verksamhet/skola.

 

Digitalt via Zoom Nätverket LUFEK – ett skolnätverk för Lärare som Undervisar i Företagsekonomi Läs mer om evenemanget Lägg till i din kalender