vinterbild

Jul- och nyårshelgens forskning vid Linnéuniversitetet från a till ö

Här samlar vi forskning på ämnen som kan vara extra aktuella runt jul- och nyårshelgerna.

Arbetsmarknad och arbetsliv

Arbetslöshet
Fattigdom, försörjningsstöd

Rickard Ulmestig, docent i socialt arbete. Telefon: 076-201 58 86. E-post: rickard.ulmestig@lnu.se

Djur och natur

Astronomi - Vad finns på himmeln?

Chris Allen, lektor. Telefon: 072-594 15 18 . E-post: christopher.allen@lnu.se

Astronomi - Vad händer där ute?

Arvid Pohl, lektor i fysik. Telefon: 070-114 53 59. E-post: arvid.pohl@lnu.se

Etik, rättsfrågor och diskriminering

Aktuella brottmål och rättegångar
Straffrätt

Andreas Anderberg, lektor i rättsvetenskap. Telefon: 0702-80 07 03. E-post: andreas.anderberg@lnu.se

Etiska dilemman i journalistiken

Anette Forsberg, lektor. Telefon: 072-594 96 53. E-post: anette.forsberg@lnu.se

Polisutbildning

Ola Kronkvist, lektor i polisvetenskap, prefekt för polisutbildningen. Telefon: 070-618 82 32. E-post: ola.kronkvist@lnu.se

Polisväsende
Svensk kriminalpolitik

Robert Andersson, docent. Telefon: 070-618 05 03. E-post: robert.l.andersson@lnu.se

Kultur och traditioner

Advent

Torsten Löfstedt, lektor i religionsvetenskap, Telefon: 0480-44 61 26. E-post: torsten.lofstedt@lnu.se

Islam
Islam och kvinnliga rättigheter

Jonas Svensson, professor i religionsvetenskap. Telefon: 072-594 14 84. E-post: jonas.svensson@lnu.se

Julbord och andra livsmedel

Anna Blücher, lektor i nutrition. Telefon: 070-794 84 48. E-post: anna.blucher@lnu.se

Julgransodling och pyntegrönt – hur odlar och hittar man den perfekta granen?

Harald Säll, lektor i virkeslära. Telefon: 0470-70 89 54. E-post: harald.sall@lnu.se

Online communities

Emma Ricknell, doktorand i statsvetenskap. Telefon: 070-499 62 38. E-post: emma.ricknell@lnu.se

Religiös förändring i Sverige

Magnus Hagevi, lektor i statsvetenskap. Telefon: 073-384 22 45. E-post: magnus.hagevi@lnu.se

TV-helgen

Anders Åberg, lektor i filmvetenskap. Telefon: 076-858 86 65. E-post: anders.aberg@lnu.se

Varför vi ska äta upp all mat på julbordet

Joacim Rosenlund, lektor i entreprenörskap och doktor i miljövetenskap. Telefon: 0480-497113. E-post: joacim.rosenlund@lnu.se

Politik

Amerikansk politik
Dödsstraff

Emma Ricknell, doktorand i statsvetenskap. Telefon: 070-499 62 38. E-post: emma.ricknell@lnu.se

Politiska skandaler

Tobias Bromander, lektor i statsvetenskap. Telefon: 073-073 00 86. E-post: tobias.bromander@lnu.se

Shopping och handel

E-handel

John Jeansson, lektor i informatik. Telefon: 0707-50 20 98. E-post: john.jeansson@lnu.se

Julklappar och konsumtionens mörka sida:
Hur kan vi tänka långsiktigt, hushålla med våra resurser, återvinna och konsumera hållbart?

Joacim Rosenlund, lektor i entreprenörskap och doktor i miljövetenskap. Telefon: 0480-497113 E-post: joacim.rosenlund@lnu.se

Mellandagsrean som fenomen

Mathilda Tham, professor i design. Telefon: 0480–44 67 17. E-post: mathilda.tham@lnu.se

Privatekonomi, skuldsättning, skuldproblem

Lisbeth Sandvall, lektor i socialt arbete. Telefon: 070-640 27 52. E-post: lisbeth.sandvall@lnu.se

Sjukdom och hälsa

Akutsjukvård

Carina Elmqvist, docent i vårdvetenskap. Telefon: 070-932 86 84. E-post: carina.elmqvist@lnu.se
Anders Svensson, adjunkt i akutsjukvård. Telefon: 0470-70 83 66. E-post: anders.svensson@lnu.se

Avslappnad jul

Yvonne Terjestam, docent i psykologi och expert på mindfulness. Telefon: 072- 594 12 15. E-post: yvonne.terjestam@lnu.se 

Barn, fysisk aktivitet och hälsa

Patrick Bergman, lektor i idrottsvetenskap. Telefon: 0480-44 63 32. E-post: patrick.bergman@lnu.se

Influensa

Jonas Waldenström, professor i mikrobiologi, Telefon: 070-201 82 18. E-post: jonas.waldenstrom@lnu.se

Julen, bra för hjärtat!

Joep Perk, seniorprofessor i hälsovetenskap och läkare. Telefon: 070-344 50 96. E-post: joep.perk@lnu.se

Konflikter och ilska

Judit Lindqvist, lektor i psykologi. Telefon: 073-386 36 35. E-post: judit.lindqvist@lnu.se

Miljösmarta matval för en hälsosam jul

Cornelia Witthöft, professor i livsmedelsvetenskap och ledamot i Livsmedelsverkets expertgrupp för nutrition och folkhälsa. Telefon: 072-529 58 10. E-post: cornelia.witthoft@lnu.se

Stress: när blir det farligt?

Marie Ekstam Ljusegren, lektor i biomedicinsk vetenskap, Telefon: 070-224 51 95, E-post: mia.ljusegren@lnu.se

Sport, idrott och friluftsliv

Friluftsliv

Jonas Ahnesjö, lektor i idrottsvetenskap. Telefon: 0480-44 63 65. E-post: jonas.ahnesjo@lnu.se
Tom Danielsson, adjunkt i idrottsvetenskap. Telefon: 073-933 51 93. E-post: tom.danielsson@lnu.se

Goda idrottsliga utvecklingsmiljöer

Mats Glemne, lektor. Telefon: 070-517 87 29. E-post: mats.glemne@lnu.se
Susanne Linnér, lektor. Telefon: 0470-70 86 97. E-post: susanne.linner@lnu.se

Ishockey

Tobias Stark, lektor i idrottsvetenskap. Telefon: 0470-70 83 93. E-post: tobias.stark@lnu.se

Talangutveckling inom ishockeyn

Per-Göran Fahlström, lektor. Telefon 0470-70 80 55. E-post: pergoran.fahlstrom@lnu.se

Ungdomsidrott och etik

Susanne Linnér, lektor. Telefon: 0470-70 86 97. E-post: susanne.linner@lnu.se

Teknik

En kul jul – tips på tekniska konstruktioner och roliga experiment för hela familjen

Katrin Lindwall, adjunkt i medieteknik. Telefon: 0470-70 89 33. E-post: katrin.lindwall@lnu.se

Nu tändas tusen juleljus – fysiken bakom allt från levande ljus till LED-ljus

Pieter Kuiper, lektor i fysik. Telefon: 073-051 16 03. E-post: pieter.kuiper@lnu.se

Underhåll och driftsäkerhet – om säkerhet och punktlighet i tåg- och flygtrafiken i jul

Mirka Kans, docent i systemekonomi. Telefon: 076-760 36 68. E-post mirka.kans@lnu.se

Kontakt

Annika Sand, pressansvarig, telefon 076-830 01 05, mejl annika.sand@lnu.se