Människor möts i hus Vita

Linnéuniversitetet bland de nominerade till Årets mötesplats!

Linnéuniversitetet är, tillsammans med Hatstore Arena och Kalmar FF med Hjärtat - Spontanfotboll, nominerade till Årets mötesplats. Bakom nomineringen står arkitektkontoret Tengbom.

Årets mötesplats uppmärksammar platser som ger ett mervärde till Kalmar stad och som genom sin placering, arkitektur och funktion främjar möten mellan människor. Platsen skapar välbefinnande och gemenskap. Priset uppmärksammar goda exempel och förhoppningsvis inspirerar det till att fler mötesplatser skapas!

Vem som kammar hem priset Årets mötesplats får vi reda på vid årets Guldfest i Kalmarsalen den 5 maj.

Tengbom är ett av Nordens största arkitektkontor och har ritat den östra delen av Universitetskajen. Den västra delen är ritad av CCO arkitekter.

Guldfesten arrangeras av Kalmar kommun och går i år av stapeln för 21 gången. Under Guldfesten delas priser inom olika kategorier ut till företagare och andra aktörer som på olika sätt gjort enastående insatser för stadens utveckling.

Vid Guldfesten delar även Linnéuniversitetet ut ett eget samverkanspris - Årets Universitetspartner.