Konstkritikkassen

Visste du att vi lånar ut Konstkritikkassen?

Konstkritikkassen finns att låna vid Linnéuniversitetets bibliotek och flera andra utvalda platser i Sydsverige. I konstkritikkassarna finns böcker och tidskrifter om och med konstkritik.

Konstkritikkassen är en del av projektet Konstkritik i Fokus, som drivs av beredningsgruppen för bild och form inom Regionsamverkan Sydsverige. Och har ambitionen att skapa ett större intresse för konstkritik och dess praktik samt uppmuntra till läsning och skrivande.

Konstkritikkassen innehåller böcker och tidskrifter som utforskar konstkritk samt QR-koder till inspelade samtal med konstkritikern Linda Fagerström där hon diskuterar konstkritikens roll i samhället och dess betydelse för konstpedagogiken i tre olika teman. Konstkritik och konstpedagogik, Konstkritik ur konstnärens synvinkel och Konstkritik som motor i samhället.


Du kan låna en Konstkritikkasse vid universitetsbiblioteket på respektive ort. 
För mer information om hur du lånat kassen hittar du här.  

 

Konstkritik i Fokus är en del av en större satsning som stöds av Region Blekinge, Region Jönköping, Region Kalmar län, Region Kronoberg och Region Skåne. För att lära dig mer om projektet och hur det bidrar till konst och kultur i Sydsverige, besök Regionsamverkan Sydsverige.