närbild på laxfisk

Internationell expertgrupp undersöker vitaminbrist hos vilda djur

Forskarna Samuel Hylander, Marc Hauber och Vittoria Todisco vid institutionen för biologi och miljö har bjudits in till en internationell expertgrupp för att ta reda på varför flera fisk- och fågelarter världen över drabbas av tiaminbrist. Denna brist leder till neurologiska symtom och massdödlighet hos avkomman. Problemen är särskilt framträdande hos laxfiskar i Östersjön, Stilla havet och de Stora sjöarna i USA.

Den internationella expertgruppen leds av National Center for Ecological Analysis and Synthesis i USA. Gruppen kommer att samlas flera gånger under 2025 för att sammanställa befintlig kunskap och utveckla förklaringsmodeller för varför denna miljöstörning uppstår.

Det första mötet äger rum i Kalifornien i januari 2025 och markerar starten på projektet med att bättre förstå denna globala miljöproblematik som påverkar fisk- och fågelarter av stor ekologisk och ekonomisk betydelse.

Marc Hauber, Vittoria Todisco, Samuel Hylander
Marc Hauber, Vittoria Todisco och Samuel Hylander befinner sig i Kalifornien för att delta i en expertgrupp om tiaminbrist hos vilda djur.

Mer information:

Linnéuniversitetets spetsforskningscenter Linnaeus University Centre for Ecology and Evolution in Microbial model Systems (EEMiS)

Forskargruppen Födovävsekologi