Guo Rongrong, IMS

Gästdoktorand med intresse för intermedialitet

Doktoranden Guo Rongrong från Beijing Institute of Technology tillbringar ett år på campus i Växjö vid Linnaeus University Centre for Intermedial and Multimodal Studies (IMS).

Vi frågade Guo Rongrong om hennes forskning och varför hon ville komma till IMS.

Vad fokuserar din forskning på och vilka är dina intresseområden?
Min huvudsakliga forskningsinriktning är intermediala studier inom engelsk och amerikansk litteratur. Just nu är jag särskilt intresserad av de experimentella intermediala romanerna inom amerikansk postmodern litteratur. Det innebär att jag undersöker hur berättelser och teman uttrycks och omformas genom olika medieformer, samt hur dessa experimentella uttryck utmanar traditionella litterära gränser.

Varför vill du tillbringa tid vid IMS?
Under min forskning om intermedialitet i Kina har jag tagit del av en stor mängd vetenskaplig litteratur, varav mycket har producerats av forskare vid Linnaeus University Centre for Intermedial and Multimodal Studies (IMS). Deras arbete har varit avgörande för min förståelse av ämnet. Jag tror att tiden vid IMS kommer att ge mig ovärderlig akademisk vägledning, tillgång till resurser och möjligheter att engagera mig i en livfull forskningsmiljö som delar mina forskningsintressen.

Vad hoppas du kunna bidra med under din tid här?
Under min tid vid IMS hoppas jag få en mer systematisk och djupgående förståelse för intermedial forskning, både genom kurser och samarbeten. Jag planerar att sammanfatta mina lärdomar i vetenskapliga artiklar för publicering, med målet att öka medvetenheten och intresset bland kinesiska forskare för detta dynamiska och framväxande forskningsfält. I förlängningen vill jag bidra till att främja akademiskt utbyte mellan kulturer och stödja utvecklingen av intermediala studier inom den kinesiska forskningsvärlden.