Två personer sitter med sina laptops och jobbar tillsammans

Student hjälper småländskt logistikföretag med marknadsstrategi

Gayan Madushakna är en före detta student vid Linnéuniversitetet och grundare av den svenska filialen av CEF Logistics, som har sitt huvudkontor i Sri Lanka. Nu tar han hjälp av en student från sitt tidigare program för att utveckla en marknadsstrategi för den svenska marknaden.

- Det är en fantastisk möjlighet för mig. Jag kan fokusera på det operativa arbetet medan min praktikant har tid att identifiera nya teknologier och marknadstrender i Sverige, säger Gayan Madushakna.

CEF Logistics, med huvudkontor i Sri Lanka, hjälper företag att transportera sina varor över hela världen. Gayan har nyligen etablerat en filial i Småland, Sverige, som bland annat transporterar trä och maskiner.

- I Sri Lanka sker affärer fortfarande på papper. I Sverige är allt uppkopplat och man kan till exempel beställa och betala för varor online, säger Dushara Bandara, praktikant och student i engelska och affärsstrategi vid Linnéuniversitetet.

Hon har en tio veckors praktik inom företaget, och hennes uppgift är att undersöka hur svenska strategier kan utnyttjas och implementeras i större skala inom företaget.

- Detta är en värdefull möjlighet för mig. Jag får praktisk erfarenhet och en chans att tillämpa mina teoretiska kunskaper i affärsvärlden, säger Dushara Bandara.