Linnéuniversitetet

Tre nya spetsforskningscenter inrättas vid Linnéuniversitetet

Linnéuniversitetet inrättar nu tre nya Linnaeus University Centres (Lnuc) som tillhör universitetets främsta forskarmiljöer. Forskningen som bedrivs inom ramen för ett Lnuc ska hålla högsta kvalitet, vara nationellt ledande och ha internationell lyskraft. Linnéuniversitetet har sedan tidigare fem aktiva Lnuc.

– Det gläder mig mycket att vi på Linnéuniversitetet nu kan lägga ytterligare tre mycket kompetenta och relevanta spetsforskningsmiljöer till vår redan excellenta forskning, säger rektor Peter Aronsson. De nya Lnuc kommer nu att kunna bidra ännu mer kraftfullt till en hållbar samhällsutveckling både på nationell och internationell nivå.

Efter ett internt ansökningsförfarande har tre ansökningar om att bli ett Linnaeus University Centre lämnats in till universitetet. Ansökningarna har sedan genomgått en extern utvärdering av bedömargrupper bestående av internationellt sakkunniga forskare inom respektive område. Deras utvärderingar ger alla tre omdömet ”Excellent Research Environment”, vilket är det näst högsta omdömet. Därmed uppfyller alla tre ansökningar kriterierna för att inrättas som ett Lnuc.

Linnéuniversitetets nya spetsforskningscenter är:

  • Linnaeus University Centre for the Environment (Lnuc CENWIN) under ledning av Anna Augustsson, docent i miljövetenskap

  • Linnaeus University Centre for Equality of Opportunity and Big Data Policy Analysis (Lnuc LUCEB) under ledning av Hans Grönqvist, professor i nationalekonomi

  • Linnaeus University Centre for Competitive Timber Structures under ledning av Thomas K Bader, professor i byggteknik

Linnéuniversitetet avser att satsa 30 miljoner kronor över fem år på var och ett av de nybildade Linnaeus University Centre. 

Kort om våra nya spetsforskningscenter

Lnuc CENWIN vill stärka forskningen för att förstå och minska effekterna av miljö- och hälsoskadliga ämnen i vår omvärld, med fokus på hållbar utveckling. Genom att samla bred expertis analyserar centret hur föroreningar sprids och påverkar jordens olika sfärer; från berggrund och grundvatten till hav, land och atmosfär.

Lnuc LUCEB använder moderna metoder för att analysera stora datamängder och skapa evidens som kan vägleda beslutsfattare. Fokus är på stora sociala och ekonomiska utmaningar som till exempel arbetsmarknad, utbildning, hälsa, brottslighet samt miljö och migration med målet att främja lika möjligheter för framtida generationer.

Lnuc Competitive Timber Structures forskning handlar om att använda skogliga biomaterial för att utveckla och förbättra träbaserade byggnadsmaterial, komponenter och system, för att minska byggsektorns klimatpåverkan och skapa långvariga kolsänkor genom träbaserade produkter och byggnader.

Mer information om våra Linnaeus University Centres finns här. 

Kontaktpersoner