Linnélinjen

Uppdaterad tidtabell med kortare restider för expressbussarna på Linnélinjen Kalmar-Växjö-Kalmar

Från och med måndagen 24 mars får Linnélinjen (snabbussen mellan våra campus) uppdaterade avgångs- och restider eftersom resan går något snabbare än vad vi tog höjd för inledningsvis.

Det som gäller är att bussarna går 07:20 (istället för 07:05) på morgnarna men behåller sluttiderna (framme 08:55) och på eftermiddagarna avgår de från resp campus 15:15. Bussarna kommer inte längre att stanna och vänta i Nybro och Lessebo utan bara stanna för av- och påstigning. Se till att vara ute i god tid om du planerar att hoppa på där.

På grund av ombyggnationen kring Universitetskajen i Kalmar kan hållplatsens placering ändras till Barlastkajen (på andra sidan universitetet) eller annan närliggande plats vissa dagar. Detta sker med mycket kort varsel så det är inte möjligt att uppdatera via Medarbetare.

På bokningssidan Linnélinjen.se finns det aktuell information och även komplett tidtabell.

Den uppdaterade tidtabellen finns här.

Tidtabell