Våren 2025 – fokus på specialpedagogik
Under våren genomför det regionala specialpedagogiska nätverket en nätverksträff den 9 april. Linnéuniversitetet hälsar även välkommen till en konferens den 6 maj med ett brett specialpedagogiskt innehåll, från förskola till gymnasium.
Nätverksträff 9 april
Vi träffas onsdagen den 9 april kl. 16.00–18.00, Södra Salen (M1083) campus Växjö, Linnéuniversitetet.
Under de senaste decennierna har särskilda undervisningsgrupper, resursskolor, akutskolor och olika särlösningar åter blivit allt vanligare i skolan. Politiska, pedagogiska och psykologiska idéer kring skolans differentiering har varierat över tid och väcker ofta starka känslor. Oavsett vilket ideal som för tillfället dominerar, har det alltid varit skolans uppgift att hantera de elever som av olika skäl inte anses kunna gå i en ordinarie klass.
Konferens 6 maj
Välkommen till en heldagskonferens med ett brett specialpedagogiskt innehåll, från förskola till gymnasium, en fortsättning på tidigare konferens med namnet Rektor med vetande.
Konferensen äger rum 6 maj på Linnéuniversitet, campus Växjö. Evenemanget är ett samarbete mellan Högskolan i Kristianstad, Malmö universitet, Linnéuniversitetet och Specialpedagogiska skolmyndigheten. Konferensen vänder sig till dig som är rektor, speciallärare, specialpedagog, annan personal i elevhälsoteam, lärare eller andra intresserade.
Föreläsningarna kommer att hållas i IKEA-salen. Det kommer också finnas möjlighet att välja valbara pass under eftermiddagen.
Varmt välkommen till det specialpedagogiska nätverket!
Vill du få information om nätverket är du välkommen att höra av dig till Leif Nilsson som ansvarar för det Specialpedagogiska nätverket.
Anmälan till nätverket kan ske när som helst genom att skicka namn, e-postadress, funktion och verksamhet.