Linnéuniversitetet får strategiskt forskningsområde
Vetenskapsrådet har beslutat rekommendera regeringen att bevilja medel till Strategiska forskningsområden (SFO). Regeringen fattar sedan beslut om finansiering. I denna ansökningsomgång har Linnéuniversitetet beviljats ett strategiskt forskningsområde inom Excellens i skolan, och där är det vi som leder arbetet. Inom området Praktiknära professionsforskning om brottslighet medverkar vi ett strategiskt forskningsområde.
Excellens i skolan
Forskningsprojektet ”Evidensbaserad undervisning i skolan (EBIS): Från evidens till excellens” leds av professor Hanna Palmér, Linnéuniversitetet. I projektet medverkar även Lunds universitet, Malmö universitet och Högskolan Kristianstad. Det strategiska forskningsområdet föreslås få 12,5 miljoner kronor för 2027 och 25 miljoner kronor för 2028.
– Jag är givetvis otroligt glad för att vi tillsammans ska få möjlighet att genomföra en ämnesdidaktisk evidensbaserad forskning med djup och bred. Det efterfrågas mycket idag, men saknas i svensk kontext, säger professor Hanna Palmér.
Hon fortsätter:
– I flera olika sammanhang den senaste tiden har det i såväl politiska som forskningsmässiga sammanhang efterfrågats forskning som vårt strategiska forskningsområde nu kommer att bidra med. Vi har en viktig lucka att fylla.
Praktiknära professionsforskning om brottslighet
Linnéuniversitetet medverkar även i forskningsprojektet ”Resiliens i brottsförebyggande arbete (BRiC): Fördjupad professionell kunskap om barns utsatthet, drogmarknader och nya teknologier”. Projektet leds av Lunds universitet, och även Göteborgs universitet och Malmö universitet medverkar. Det strategiska forskningsområdet föreslås få 12,5 miljoner kronor för 2027 och 25 miljoner kronor för 2028.
På Linnéuniversitetet kommer forskningen i projektet att bedrivas vid fakulteten för samhällsvetenskap och Ekonomihögskolan.
– Det här ger oss en möjlighet att samarbeta kring att utveckla ett kunskapsbaserat brottspreventivt arbete, och även undersöka hur det kan bedrivas. Det ger oss möjlighet att etablera en plattform där forskning möter praktik i en av våra stora samhällsutmaningar, säger Torbjörn Forkby, professor i socialt arbete och projektledare vid Linnéuniversitetet.